Piping & Drumming

History of Scottish Bag pipes

As one of the core events of the Foothills Highland Games, the piping and drumming competitions and the massed bands performances are not to be missed as the sounds of bagpipes and drums fill the air!

To register please visit www.aspd.ca.  For a copy of the 2014 FHG Rules for Piping and Drumming, click .

Rules for 2014 Piping and Drumming

For questions please visit our contact page and contact our Piping and Drumming Coordinator, Heather Fancourt.

 

Foothills Highland Games

August 29, 2015

Event: 101 Professional – MSR – Submit Four of each tune (min. 4 parts each)

Event Start Time: 10:05:00 AM

Time Per Competitor: 10 Platform: 2

140 Robyn Gray

134 Jonathan Grady

133 Stewart Smith

127 Andrew Smith

107 Ann Gray

106 Ross Barker

Event: 102 Professional – Hornpipe & Jig – Submit 3 of each Tune (min. 4 parts each)

Event Start Time: 9:10:00 AM

Time Per Competitor: 7 Platform: 1

140 Robyn Gray

134 Jonathan Grady

133 Stewart Smith

127 Andrew Smith

107 Ann Gray

106 Ross Barker

Event: 111 Grade I – MSR – Submit Two of each Tune (min. 4 parts each)

Event Start Time: 8:30:00 AM

Time Per Competitor: 10 Platform: 1

153 Trevor McIsaac

143 Lachlan Sinclair

138 Declan Todd

132 Eric Decorby

109 Don Maxwell

Event: 113 Grade I – Jig – Submit 2 (min. 4 parts)

Event Start Time: 9:50:00 AM

Time Per Competitor: 7 Platform: 3

153 Trevor McIsaac

143 Lachlan Sinclair

138 Declan Todd

132 Eric Decorby

109 Don Maxwell

Event: 121 Grade II – MSR – Submit; 2 Marches, 1 Strathspey, 1 Reel

Event Start Time: 9:15:00 AM

Time Per Competitor: 8 Platform: 4

146 Christopher Warren

139 Kiara Rivers

137 Glenn Barrie

131 Robin Robertson

130 Ryan MacKay

122 Kevin Thompson

117 Denyn McNeill

115 Orson Baines

111 Chris Arbter

110 Meghan Maxwell

102 Sandy Adams

Event: 122 Grade II – Hornpipe & Jig – Min 4 parts each

Event Start Time: 11:00:00 AM

Time Per Competitor: 7 Platform: 2

146 Christopher Warren

139 Kiara Rivers

137 Glenn Barrie

131 Robin Robertson

130 Ryan MacKay

122 Kevin Thompson

117 Denyn McNeill

115 Orson Baines

111 Chris Arbter

110 Meghan Maxwell

102 Sandy Adams

Event: 131 Grade III – 2/4 March (min. 4 parts)

Event Start Time: 8:30:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 3

151 Tyvon Harvey

150 Katie Clark

129 Michelle Chisholm

126 Willard Farmer

116 Mark Fisher

105 Eveline Marshall

103 Lynette Edison

101 Celeste Preza

Event: 133 Grade III – Jig (min. 4 parts)

Event Start Time: 10:50:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 4

151 Tyvon Harvey

150 Katie Clark

129 Michelle Chisholm

126 Willard Farmer

116 Mark Fisher

105 Eveline Marshall

103 Lynette Edison

101 Celeste Preza

Event: 141 Grade IV – 2/4 March (One 4 parted tune or two 2 parted tunes)

Event Start Time: 8:50:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 5

149 Moira Allan

148 Isabella Sellar Voll

142 Jason Sjostrom

141 Luke Sjostrom

125 Keigan Elliott

120 Nicholas Silver

118 Callum Bates

114 Shaun Meffen

104 Bryce Boan

Event: 143 Grade IV – 6/8 March (One 4 parted tune or two 2 parted tunes)

Event Start Time: 8:30:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 4

149 Moira Allan

148 Isabella Sellar Voll

142 Jason Sjostrom

141 Luke Sjostrom

125 Keigan Elliott

120 Nicholas Silver

118 Callum Bates

114 Shaun Meffen

104 Bryce Boan

Event: 151 Grade V – 2/4 March (minimum 1×4 or 2×2 parts)

Event Start Time: 8:30:00 AM

Time Per Competitor: 4 Platform: 2

144 Mikaela Kuefler

136 Tristan Tallack

128 Aidan Ross

121 Cameron Rose

119 Geoffrey Marner

113 Erik Landriault

108 Frank Wilkie

Event: 152 Grade V – Slow Air (minimum 2 parts, repeats to be observed)

Event Start Time: 9:35:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 5

144 Mikaela Kuefler

136 Tristan Tallack

128 Aidan Ross

121 Cameron Rose

119 Geoffrey Marner

108 Frank Wilkie

Event: 161 Beginner (Novice Chanter) – Quick March (2 parts of March)

Event Start Time: 8:30:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 5

147 Ewan Rocque

145 Colton Benusic

135 Lane Friars

124 Noah Kuefler

Event: 162 Beginner (Novice Chanter) – Slow Air (min. 2 parts)

Event Start Time: 9:00:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 2

147 Ewan Rocque

145 Colton Benusic

135 Lane Friars

124 Noah Kuefler

Event: 191 Grade IV – Piobaireachd – Ground and first variation

Event Start Time: 9:35:00 AM

Time Per Competitor: 7 Platform: 2

148 Isabella Sellar Voll

142 Jason Sjostrom

125 Keigan Elliott

118 Callum Bates

Event: 192 Grade III – Piobaireachd – Submit One Tune

Event Start Time: 10:10:00 AM

Time Per Competitor: 15 Platform: 5

150 Katie Clark

126 Willard Farmer

105 Eveline Marshall

103 Lynette Edison

Event: 193 Grade II – Piobaireachd – Submit Two Tunes

Event Start Time: 10:00:00 AM

Time Per Competitor: 15 Platform: 1

139 Kiara Rivers

137 Glenn Barrie

131 Robin Robertson

130 Ryan MacKay

123 Jesse Wiebe

122 Kevin Thompson

117 Denyn McNeill

102 Sandy Adams

Event: 194 Grade I – Piobaireachd – Submit Three Tunes

Event Start Time: 9:20:00 AM

Time Per Competitor: 15 Platform: 2

138 Declan Todd

Event: 195 Professional – Piobaireachd – Submit Four Tunes

Event Start Time: 10:30:00 AM

Time Per Competitor: 20 Platform: 3

140 Robyn Gray

134 Jonathan Grady

127 Andrew Smith

107 Ann Gray

106 Ross Barker

Event: 201 Professional – Side Drum – MSR (each tune minimum 4 parts) Submit Two

Event Start Time: 11:30:00 AM

Time Per Competitor: 10 Platform: 6

216 Michael Hansen

214 Bill Saul

212 Elizabeth Shaw

Event: 202 Professional – Side Drum – Hornpipe & Jig (each tune min. 4 parts) Submit Two

Event Start Time: 11:05:00 AM

Time Per Competitor: 8 Platform: 7

216 Michael Hansen

214 Bill Saul

212 Elizabeth Shaw

Event: 211 Grade I – Side Drum – MSR (each tune minimum 4 parts)

Event Start Time: 11:30:00 AM

Time Per Competitor: 8 Platform: 7

210 Conner Chisholm

209 Jason Maik

Event: 212 Grade I – Side Drum – Hornpipe & Jig (each tune minimum 4 parts)

Event Start Time: 10:45:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 6

210 Conner Chisholm

Event: 221 Grade II – Side Drum – MSR (each tune minimum 4 parts)

Event Start Time: 9:00:00 AM

Time Per Competitor: 7 Platform: 6

219 Adrien Guy

211 Cole Chisholm

Event: 222 Grade II – Side Drum – Hornpipe & Jig (min. 4 parts each tune)

Event Start Time: 9:40:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 7

219 Adrien Guy

211 Cole Chisholm

Event: 231 Grade III – Side Drum – MSR (each tune minimum 4 parts)

Event Start Time: 9:20:00 AM

Time Per Competitor: 7 Platform: 6

206 Liam Baines

204 Emily Arbter

201 Alison Marshall

Event: 233 Grade III – Side Drum – 6/8 March (minimum 4 parts)

Event Start Time: 9:50:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 7

206 Liam Baines

204 Emily Arbter

201 Alison Marshall

Event: 241 Grade IV – Side Drum – 2/4 March (4 parts only)

Event Start Time: 11:00:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 6

220 Christopher Moore

215 Gail Runge

208 Marcus Kuefler

205 Patrick MacIntyre

Event: 242 Grade IV – Side Drum – 6/8 March ( 4 parts only)

Event Start Time: 10:30:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 7

220 Christopher Moore

215 Gail Runge

208 Marcus Kuefler

205 Patrick MacIntyre

Event: 251 Grade V – Side Drum – 2/4 March (4 parts only)

Event Start Time: 10:00:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 6

218 David Page

207 Jonathan Marner

202 Elizabeth Decorby

Event: 252 Grade V – Side Drum – 6/8 March (minimum 4 parts)

Event Start Time: 9:30:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 7

218 David Page

202 Elizabeth Decorby

Event: 301 Professional – Tenor Drum – MSR (each tune minimum 4 parts) Submit One

Event Start Time: 10:50:00 AM

Time Per Competitor: 10 Platform: 6

217 Sarah Staub

Event: 302 Professional – Tenor Drum – Hornpipe & Jig (each tune min. 4 parts) Submit One

Event Start Time: 10:20:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 7

217 Sarah Staub

Event: 322 Grade II – Tenor Drum – 2/4 March (4 parts only)

Event Start Time: 10:20:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 6

221 Katherine McIsaac

213 Claire Rivers

Event: 323 Grade II – Tenor Drum – 6/8 March (Minimum 4 parts)

Event Start Time: 10:50:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 7

221 Katherine McIsaac

Event: 331 Grade III – Tenor Drum – 2/4 March (4 parts only)

Event Start Time: 9:40:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 6

203 Jocelyn Saunders

Event: 333 Grade III – Tenor Drum – 4/4 March (4 parts only)

Event Start Time: 10:05:00 AM

Time Per Competitor: 5 Platform: 7

203 Jocelyn Saunders

Event: 661 Junior Quartets – Medley (3-5 minutes)

Event Start Time: 11:30:00 AM

Time Per Competitor: 0 Platform: 5

602 Alberta Firefighter’s Quartet

Event: 672 Senior Quartets – MSR (minimum 4 parts each)

Event Start Time: 11:15:00 AM

Time Per Competitor: 8 Platform: 5

601 EYPB Quartet Sr

Event: 821 Grade II Pipe Band – Medley (4-6 minutes)

Event Start Time: 3:15:00 PM

Time Per Competitor: 10 Platform: 8

804 North Stratton Pipe Band

803 Rocky Mountain Pipe Band

Event: 832 Grade III Pipe Band – MSR (each tune min. 4 parts)

Event Start Time: 3:00:00 PM

Time Per Competitor: 10 Platform: 8

801 Ogden Legion Pipe Band III

Event: 841 Grade IV Pipe Band – Medley (3-5 minutes)

Event Start Time: 2:40:00 PM

Time Per Competitor: 10 Platform: 8

802 Edmonton Youth Pipe Band

Event: 851 Grade V Pipe Band – Quick Marches Medley (3 – 5 minutes)

Event Start Time: 2:00:00 PM

Time Per Competitor: 10 Platform: 8

807 Ogden Legion Pipe Band V

806 Scottish Tradition School of Piping

805 Alberta Firefighters Pipe Band

Event: 901 Adult Club – 2 – 4 minutes – own selection

Event Start Time: 11:35:00 AM

Time Per Competitor: 6 Platform: 4

152 Kenneth Rogers